Podjęta przez koncern Bilfinger decyzja dotyczy sprzedaży całej działalności budowlanej Grupy. Oznacza to konkretnie zamiar wyłączenia z koncernu spółek Bilfinger Infrastructure S.A. z siedzibą w Warszawie oraz Bilfinger Construction GmbH z siedzibą w Wiesbaden.

Zarząd Bilfingera podkreśla, iż jest to naturalna i strategiczna decyzja koncernu, będąca konsekwencją rozpoczętej na początku poprzedniej dekady strategii mającej na celu ograniczenie części budowlanej na rzecz działalności usługowej. W tym celu Bilfinger SE kolejno przejmował grupy kapitałowe i spółki prowadzące działalność w obszarach przemysłu, energetyki i zarządzania nieruchomościami. W roku ubiegłym działalność budowlana stanowiła już tylko około 15% przychodów koncernu. Wraz z zmieniającym się profilem działalności koncernu – z przedsięwzięć typowo projektowych na biznes oparty głównie na długoterminowych umowach serwisowych – zmieniła się również optyka oceny wskaźników finansowych oraz ryzyka. Kierując się tymi wskaźnikami, koncern w swych decyzjach przestał dopuszczać dalsze pozyskiwanie projektów o wysokiej kompleksowości, jakimi są duże projekty budowlane. Kontynuuje przyjętą strategię rozwoju przy jednoczesnym zapewnieniu szansy rozwoju firm budowlanych należących do niego poprzez sprzedaż tejże działalności. – Poprzez pozyskanie inwestora, który skupi się na działalności budowlanej, mamy ogromną szansę na dalszy rozwój w sektorze budownictwa. Potwierdziliśmy już swój potencjał z sukcesem realizując wiele trudnych i ciekawych projektów – zaznacza Piotr Kledzik.

Spółka w 100% składająca się z polskiej kadry, polskiego zarządu oraz zaplecza polskich inżynierów, jest wykonawcą wielu  nagradzanych projektów, m.in. Południowej Obwodnicy Gdańska, Dworca Warszawa Stadion, trasy tramwajowej Franowo w Poznaniu, mostów w Koninie czy Kędzierzynie-Koźlu. Bilfinger to także wykonawca obiektów budownictwa kubaturowego, takich jak biurowiec Wolf Żurawia, budynek Wolf Bracka, czy Zebra Tower w Warszawie.

Obecnie, spółka realizuje projekty w sektorze infrastrukturalnym, energetycznym oraz hydrotechnicznym: dla Polskiej Grupy Energetycznej buduje instalację odsiarczania spalin w elektrowni Turów oraz realizuje kontrakt na dostosowanie jednego z kotłów w elektrowni Siekierki do spalania biomasy dla PGNiG Termika. Na rynku hydrotechnicznym spółka realizuje przebudowę i udrożnienie przeciwpowodziowe Nysy Kłodzkiej. To kluczowa inwestycja dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego regionu. W sektorze infrastrukturalnym spółka pozyskała kontrakt na realizację mostu w Rzeszowie oraz kontynuuje kontrakt w Częstochowie. Należy podkreślić, iż spółka aktywnie pozyskuje także kontrakty za granicą. W ostatnim czasie podpisała umowy na realizację trzech  kontraktów w Norwegii na łączną kwotę 750 mln zł.

Wartość portfela zleceń spółki na rok 2014 to około 850 mln zł.