„Chociaż ostatnio opublikowany raport PwC dotyczący budowy dróg w Polsce przedstawia pozytywny obraz sposobu zarządzania rozwojem infrastruktury przez rząd Polski,  a w szczególności przez GDDKiA, jednakże wykonawcy i firmy konsultingowe uważają, że niezbędne są dalsze poważne zmiany w zarządzaniu programami i projektami infrastrukturalnymi” – dodaje Frank Kahlenbach – dyrektor Europejskiej Federacji Międzynarodowych Firm Wykonawczych (EIC – European Intenational Contractors).

Połączenie wadliwie przygotowanych postępowań przetargowych oraz jednostronnie i krzywdząco zmienionych warunków kontraktu FIDIC, które nie są zgodne ze standardami międzynarodowymi, skutkuje niską wydajnością krajowych programów inwestycyjnych oraz ich niską wartością społeczno – ekonomiczną. To z kolei prowadzi do dużej ilości procesów sądowych, upadłości i utraty miejsc pracy w sektorze budownictwa. Okoliczności te mają negatywny wpływ na wizerunek Polski w oczach zagranicznych inwestorów, co z kolei czyni Polskę mniej atrakcyjną dla zagranicznego kapitału.

Stąd FIEC i EIC ponownie apelują do polskiego rządu i zamawiających aby wyłaniać wykonawców w oparciu o zasadę wyboru oferty najkorzystniejszej ekonomicznie, tak jak przewiduje to nowa dyrektywa dotycząca zamówień publicznych oraz zaprzestanie praktyki przenoszenia nadmiernych ryzyk związanych z realizacja na branżę wykonawczą.

Polski sektor budownictwa jest gotowy rozpocząć merytoryczny dialog  z nowo powołaną wicepremier Elżbietą Bieńkowską w celu pilnego wypracowania rozwiązań bieżących problemów oraz sposobów poprawy efektywności zarządzania projektami infrastrukturalnymi w długookresowej perspektywie. 

FIEC – Europejska Federacja Przemysłu Budowlanego – reprezentuje, poprzez 33 krajowe zrzeszenia z 29 krajów europejskich, interesy firm związanych z branżą budowlaną, poprzez  małe i średnie firmy do globalnych graczy wykonujących wszelkie rodzaje prac budowlanych.

EIC – organizacja afiliowana przy FIEC, reprezentuje zrzeszenia wykonawców z następujących krajów: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Holandia, Norwegia, Portugalia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Turcja i Wielka Brytania.