W trakcie drugiego posiedzenia Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej rozmawiano o projekcie kodeksu urbanistyczno-budowlanego.

Jak czytamy w komunikacie, dyskutowano m.in. nad propozycjami w zakresie obszarów zorganizowanego inwestowania, przygotowania prognozy potrzeb rozwojowych, wyznaczania obszaru zurbanizowanego oraz analizy finansowych sporządzanych na potrzeby aktów planistycznych i powiązanie ich z planowaniem finansowym gminy. (...) Wśród zagadnień szczegółowych znalazły się też rozstrzygnięcia dotyczące powiązania kodeksu z ustawą o rewitalizacji oraz ustawą o uzdrowiskach i opinia urbanistyczna w decyzji środowiskowo-lokalizacyjnej, kwestia aktualności mapy do celów projektowych i kwestie mieszkaniowe.

Wiceminister Żuchowski dodaje: przepisy ustawy wprowadzającej będziemy także szeroko konsultować. Rok 2017 będzie rokiem przełomowym dla projektu kodeksu. 

Główne cele kodeksu to: 

- skrócenie i usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego, w tym likwidacja zbędnych procedur dla najprostszych budowli;
- przywrócenie i zapewnienie efektywnego gospodarowania przestrzenią oraz wzmocnienie partycypacji społecznej w podejmowaniu rozstrzygnięć przestrzennych na wszystkich poziomach planowania, aby przypadki działań niezgodnych z interesem społeczności lokalnej należały do rzadkości;
- efektywny i transparentny proces lokalizacji i realizacji inwestycji publicznych.

Resort budownictwa nowe rozwiązania kodeksowe i zasadnicze zmiany wprowadzone do kodeksu przedstawi za kilka tygodni.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zajmuje się budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz mieszkalnictwem, łącznością i transportem. Powstało w 2015 r.

Przeczytaj także: Mniejsze wymogi dla operatorów maszyn budowlanych?